Alustame õpetliku ja kogemuserohke päevaga mujalt. Ehk NATO vägede tegevust tutvustava tegevuspäevaga Põlvas, Mesikäpa hallis. Kogu valla koolidest olid tulnud huvilised, et näha Chinook helikopterit, aga kahjuks ilm ei võimaldanud kopteril startida ja nägemata ta jäigi. Õnneks aga suutsid sõjaväelased kiirelt leiutada plaani B, mis oli samuti väga põnev ning võimaldas siiski kerge pilgu NATO vägede varustusele, tegevusele, ülesannetele ja teadmise, millised väed üldse Eestis praegu viibimas on. Sõjaväelased näitasid oma varustust, meditsiinivarustust ja jagasid ka lahingumeditsiini teadmisi. Kõik said võimaluse osaleda vahvas meeskonnamängus, mis oli ehitatud usaldusele, juhiste täpsele jälgimisele ning natuke nalja sai ka. Õpetajad said samuti varustust proovida, aga kahjuks seda pilti meile ei saadetud, sest huvitav teadmine on ka see, et kuigi ei jagatud salastatud teavet, siis ometi kõik pildid paluti teha vaid ametlikult volitatud fotograafidel (Karoliina Umand, Kelli Pala) ning pildid tuli enne avaldamist lasta NATO esindajal üle vaadata. Mõned pildid siiski saime ka meie noortest ja need on galeriis all.
Teine vahva õpikogemus oli korraldatud Töötukassa Põlva büroo poolt, kes jagas väärt infot meie maakonna noortele kutsehariduse omandamise kohta. Kõige olulisem teave, mida Töötukassa noortele südamele pani, oli see, et ükskõik, mida Sa õppima lähed, siis kui see ka ei meeldi, ära jäta õpinguid pooleli! Vali uus eriala, kasuta kutsevaliku aastat, aga omanda põhiharidusest järgmine haridustase ja kohe on 50% suurem tõenäosus tööturule edukalt siseneda.
Veel kuulasime koos 9.klassi noormeestega, millised õppimisvõimalused on Räpina Aianduskoolis, millised on sealsed elamistingimused ja toetused. Võru Kutsehariduskeskus ja ka Tartu Vocational Colledge ehk VOCO tegid samuti oma esitlused ning kajastasid ka põnevat ja üsna uut õppimisvõimalust - kutsevaliku aasta või kutsevalikuõpe. Võrus kestab kutsevalikuaasta õppeprogramm ühe õppeaasta ja seal saab vastavalt õpilase huvidele valida mitu erinevat valdkonda, milles kogemusi omandada, et aasta lõpul langetada teadlik valik oma eelistatud erialal õppimiseks. VOCO on läinud üle 5kuulisele programmile, mille jooksul saab õpilane tutvuda vähemalt nelja õppevaldkonnaga ning seejärel langetada oma valik. Mõlemas koolis pakutakse selle õppevormi juurde üldõppeainetes tasandusõpet, tugikeskuse tuge ning üldoskusained, mida on vaja edukaks õpingute jätkamiseks.
Meie noored said mõlemalt õppepäevalt väärt teadmisi ja kogemusi ning seeläbi kindlasti arenes nende teadlikkus oma valikutest eluks ning silmaring. Oleme tänulikud kõigile õppepäeva korraldajatele!