"Ahja, minu kõikide rännakute alguspunkt" - Friedebert Tuglas
Kantselei: 799 3961, info@ahjakool.ee

Vaimse tervise päev Tilsis

12.05 oli kõigil Põlva valla vaimsest tervisest ja uutes teadmistest huvitatud inimestel võimalik osaleda Tilsi Põhikooli korraldatud vaimse tervise päeval. Üritus oli mitmekesine ja suurejooneline. Väga tänulikud oleme Tilsile transpordi korraldamise eest, sest kahjuks on see just kaugemate maanurkade suurim mure ja kuluallikas ning õppekäikude planeerimine sõltub tihti transpordi raha olemasolust.

Vaimse tervise päev algaski meie koolimaja eest, kui astusime bussi, mis korjas peale veel noored Vastse-Kuustest, Moostest ja Põlvast ning üheskoos sõitsime Tilssi. Üks vaimse tervise päeva mõte oli ka see, et võimaldada eri kandi noortel omavahel suhelda ja uusi tutvusi sobitada.

Tilsis avas päeva direktor Piret ja siis jaotati kõik kohalolijad vanusegruppidesse ning asuti töötubade vahel liiklema. Lisaks oli kohal Põlva valla noorsootöökeskus Euroopa Liidu telgiga ja tegevusi jagus õues nii ponidega kui madalseiklusrajal.

Osad meie noortest olid väga agarad töötubade külastajad, nauditi helirännakut (muusikateraapia), joogat, kohtumist Sissi Benitaga, teraapiakoeraga tutvumist ja õues liikumist. Samas oli ka neid noori, kes osalesid töötubades pika hambaga, kuid samas leidsid omale alternatiivseid tegevusi õues ja nautisid omavahel koosolemist. Täiskasvanute programm oli veidi teistsugune ja meil ei õnnestunud Sissi töötoas käia, aga selle eest kuulsime Tilsi kooli õpetaja kogemuslugu ennastjuhtivusest ja kiindumustüüpidest. Samuti said täiskasvanud osaleda mängujuhiks õppinud noorte käe all mitmetes osavus- ja liikumismängudes. Kogemus oli väga inspireeriv ning lõbus ja uhke tunne oli selliste noortega kohtuda.

Päeva naelaks oli Beatrice ja AG kontsert. Tõeliselt vahva oli näha, kuidas noored ja ka vanemad laule kaasa laulsid, tantsisid ning kindlasti tehti hulgaliselt video jäädvustusi ning soovijad said lauljatega ka pilti teha ning autogrammi küsida. Kontserdi vahele sai maiustada Tilsi kooli õpilaste valmistatud koolikohvikus. Meie noortele avaldas väga muljet üks Vastse-Kuustest pärit poiss, kelle AG lavale palus, sest poiss oskas nii hästi tema laulu sõnu. Poiss oli laval sama tuus, kui räppar AG ise.

Kokkuvõttes saame öelda, et kõik osalejad said kihvti elamuse, puhkuse koolinädalast ning õpetajad said näha, et kuigi iga noor on isiksus, siis sarnaseid jooni on nii Tilsi, Põlva, Mooste, Vastse-Kuuste kui Ahja noorte vahel:).

Piltide autor Rita Lutsar, tekst Pirjo Pall