Friedebert Tuglasele pühendatud omaloomingukonkurss uues kuues

Oleme uhked, et Friedebert Tuglasele pühendatud omaloomingukonkurss toimub juba 70ndatest aastatest ning kanname seda traditsiooni uhkusega edasi. Küll aga soovime minna ajaga kaasa ning käsitleda loomingut laiemalt kui luule või proosa. Seetõttu lisasime käesoleval aastal toimunud omaloomingukonkursile kunsti valdkonna. Veel uuendasime konkursi ülesehitust, et pakkuda osalejatele täiesti teistsugust loomiskogemust. Aga alustame algusest.

Endiselt tuli kõikidel konkursil osalejatel saata komisjonile ülevaatamiseks omaloominguline teos kas luule, proosa või kunsti valdkonnas. Varasemalt oleme andnud igale vanusegrupile oma teema, kuid käesoleval aastal leidsime, et kuna looming on küll sõltuv iga inimese kogemusest ja oskusest seda väljendada, siis teisalt on looming vaba ning iga kogemus, isegi, kui see on vähene, on aines loominguks. Seega võimaldasime igas vanuses loojatel väljendada end teemas „... - see on mu kõikide rännakute lähtepunkt.“ Tegemist on Tuglasele omistatud lausega, kus tema järgi asetses punktiiri asemel sõna Ahja.

Meil on rõõm tõdeda, et selline lähenemine õigustas end, sest töid erinevatesse kategooriatesse laekus 86, kümnest Põlvamaa koolist ja Võnnu Keskkoolist ning kõik leidsid sõna, mis nende jaoks on kõikide rännakute lähtepunktiks. Mõned näited nendest sõnadest: kodu, kool, pere, surm, väärtused. Nagu näete, saab üht pealkirja väga mitmest vaatenurgast avada ja sellele sisu luua, tuleb lasta vaid fantaasial vabalt rännata.

Oleme teadlikud ja kogenud, et loomingu hindamine on hingematvalt raske, aga valikud said tehtud ning igas kategoorias märgiti need loojad, keda soovisime kutsuda loomepäevale. Loomepäev oli omaloomingukonkursi innovatsioon. Miks seda vaja oli? Me tundsime, et soovime anda kõigile konkursil esile tõusnud loomeinimestele võimaluse täiesti teistsuguseks kogemuseks. Tulla Ahjale ja lubada Tuglase vaimul end inspireerida ning mõnusas keskkonnas koos teiste kunstnike ja kirjanikega luua veel üks teos, mis käsitles konkursi teemat. Organiseerisime töötoad, mida juhendasid meie maakonna säravad kunsti ja kirjanduse inimesed: Karin Pikk, Maarika Müürsepp, Merle Pintson.

Õpilased ja õpetajad said koos töötoa juhendajaga minna loomingulisele rännakule ning kogu protsessi jälgis ka töid hinnanud žürii, et pärast loomepäeva kinnitada lõplik järjestus.

Kogu protsess oli meilegi esmakordne. Jagus õnnestumisi, mille üle oleme uhked ja kordame järgmisel korral ning oli neid aspekte, mis jäid segaseks või tekitasid küsimusi ja mida saame järgmiseks korraks paremini läbi mõelda ja kommunikeerida.

Rõõm oli kogu päeva loomingulisest energiast ja osalejate särasilmadest ning läbivast JAH sõnast, kui küsisime, kas selline loomepäev võiks veel toimuda!

Konkursi töödega ning auhinnatud ja tunnustatud osalejatega on võimalik tutvuda meie kodulehel: https://ahjakool.ee/loometood-2022/. Täname siiralt kõiki osalejaid, juhendajaid, töötubade läbiviijaid ja žüriid - olete Tuglase pärandi edasikandjad!

Autor: Pirjo Pall, fotod Rita Lutsar ja Pirjo Pall