"Ahja, minu kõikide rännakute alguspunkt" - Friedebert Tuglas
Kantselei: 799 3961, info@ahjakool.ee

Rohenädal 2024

Rohenädal 2024 keskendus sel korral peamiselt toidujääkide vähendamisele ja nende õigele sorteerimisele. Loomulikult rääkisime Rohenädalal ka keskkonnahoiust ja märkamisest laiemalt ning tegelesime taaskasutuse ja väärindamisega, aga nüüd kõigest samm-sammult.

Esmaspäeval tervitasid õpilasi plakatid koolimaja seintel, mis kõnelesid toidu raiskamisest, kuidas seda vähendada ning mida igaüks meist saaks teha, et me nii palju koolitoitu ära ei viskaks, eriti supipäevadel. Direktor käis ka sööklas meelde tuletamas, et toitu peab vähemasti maitsma, eeldada, et ei maitse, ei tohi kunagi, sest koolitoit on värske ja armastusega just meie kooli õpilastele valmistatud. Lisaks sai alguse kogu koolinädala arenev kevadiste õitsejate aknalaud. Küll see oli armas üllatus ja nii põnev oli näha, kuidas iga päev lisandus sinna erinevaid taimi, millel kenasti ka silt juures, teavitamaks lille nime.

Teisipäeval oli seintele lisandud plakatid mõistlikust majandamisest. Lähemal uurimisel selgus, et tegemist oli 6.klassi neidude projektitööga kodunduses, kus käsitleti põhjalikult kodus mõistlikuma majandamise viise (vaata ka pildilt).

Kolmapäeval tuli meile külla Epp Petrone, kes on kirjanik, kirjastaja ja ka keskkonnaaktivist. Tema rääkis 1.-4.klassi õpilastega elust koos koduloomadega, lugudest, mis ta loomadest on kirjutanud ja soovitas ka lastel oma lood üles kirjutada ning need alles hoida. Küll on armas kunagi neid lugusid lugeda ja meenutada. 5.-9.klassiga kõneles Epp keskkonnahoiu teemadel. Põnevalt rääkis ta sellest, kuidas tegelikult saame keskkonnahoiul alustada endast- esmalt hoides ja väärtustades oma aju ja seda läbi mõistliku nutiseadmete tarbimise. Mõistlik on küll infot kasutada ja töödelda, aga seda piiratud mahus ja selliselt, et lühimälu pihta ei saa ning ööseks panna seadmed lennurežiimile ja lülitada välja ka wifi ruuter. Nii saab igaüks hoida oma aju, et üldse olla keskkonnale kasulik, mõelda välja lahendusi, mis päästaks ühiskonna ja teeks kasu. Veel rõhutas Epp, et riietumisel on mõistlik vältida kiirmoekette, sest nemad kasutavad tekstiile, mis ei ole keskkonnasõbralikud ning nii paljude riiete tootmine maailma vähendab tohutu kiirusega looduslikke ressursse. Soovitus on taaskasutada ning siiski uue riide soetamisel see enne kandmist korduvalt läbi pesta, et mikroplast ja sünteetilise värvi osakesed nahka ei imenduks. Samuti hoiatas kirjanik noori värve sisaldavate maiuste ja kihisevate jookide eest, just ikka selleks, et elada tervemat ja paremat elu ning seeläbi leida ja luua lahendusi, mis säästaks keskkonda.

Pärast kohtumist kirjanikuga arutleti 9.klassiga samadel teemadel edasi ning 9.klassi neiud kirjutasid kokku plakati, kus on ideid, kuidas väärindada valmistoidu jääke ja mitte neid ära visata (plakat pildil).

Rohenädala neljapäeva kõrghetk oli taaskasutuse moešõu, mille kandev teema olid aksessuaarid ehk võimalus, kuidas vältida ületarbimist ja luua ühest baasesemest mitu erinevat välimust. Näiteks kui sul on üks must pikk kleit (nagu demonstreeris direktor) saad sellest teha mitu erinevat kostüümi vahetades peaehet või kübarat, lisades vöö või vahetades kingad ja käekoti. Mehed saavad üht ülikonda rikastada nii erinevate kingade, mansetinööpidega kui lipsude vahetamisega ja nii me vähendamegi riidetööstuse ületootmist. Loomulikult oli ka sel aastal kostüüme, mis olid tehtud lihtsalt kandjale sobivamaks ja moekamaks või silmapaistvamaks. Loodi lipsudest krae, telefonikotte, õmmeldi kangajääkidest käekotte ja tehti kleitidest pluuse ning retukatest lühikesi pükse erinevate kaunistustega. Silmailu oli rohkesti ja näpuosavust ning loovust kuhjaga. Täname veel kord ettevalmistamise tiimi ja neidusid, kellest said imelised modellid!

Ja väga sobivalt Rohenädalasse laekus ka info Rohejahi meeskonnalt, et meie kool võitis loosiauhinna! Olime tublid ja edastasime kampaania korraldajale AS Kuusakoskile hulga vanu elektroonikaseadmeid ja küünlaümbriseid! Osalejatele kummardus ja tänuplakat 2.korrusel:).

Reedel kulmineerus kogu rohenädal taaskasutuslaadaga, kus kaubeldi nii mänguasjade, raamatute kui endale väikseks jäänud riietega. Toimus vilgas vaatlus ja ka ostutegevus. Laada kõrval pakkus kehakinnitus kohvik "Tarbi targalt", kus pakuti sööke, mis säilivad kaua või on tehtud selliselt, et kasutada ära nt munavalgeid, mis on küpsetamisest üle jäänud või tehti tortillasid, et iga sööja saaks valida sinna täidiseks just selle, mis meeldib, et vältida toidu ära viskamist, sest üks koostisosa ei meeldi. Kohvikus ei kasutatud ka ühekordseid nõusid. Tüdrukute klubi tänab oma peresid kohvikusse panustamast!

Loodame, et Rohenädal andis uusi teadmisi, kuidas tarbida targalt, kuidas vältida toidu ära viskamist või seda siis õigesti käidelda, kui ikkagi on vaja tooraine või toit prügisse viia.

Tekst Pirjo Pall, pildid Rita Lutsar ja Pirjo Pall